O nas
Biuro - Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu Fundacja Polsko-Japońska YAMATO powstało z inicjatywy Igi Dżochowskiej i Atsuko Ogawy. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 27 lutego 2004 roku, a gościem specjalnym inauguracyjnej uroczystości był Ambasador Cesarstwa Japonii Masaaki Ono. Zapewnił on, że placówka może liczyć na poparcie ze strony Ambasady, gdyż ma ona w naszym regionie ogromne znaczenie, zwłaszcza że Przemyśl jest granicznym miastem Unii Europejskiej. Natomiast działalność rozpoczęła sie w marcu 1993 roku, kiedy to Iga Dżochowska zaprosiła pierwszą Japonkę – pianistkę z Tokyo na turnee koncertowe: w Przemyślu, Sandomierzu,Tarnobrzegu i Kąśnej Dolnej.
Powstanie Centrum jest efektem wieloletniej współpracy i przyjaźni Polki z Japonką. Igę zafascynowało piękno Kraju Kwitnącej Wiśni, Atsuko pokochała muzykę Chopina. Razem zorganizowały ponad 200 koncertów, które w późniejszym czasie zostały poszerzone o ceremonię parzenia zielonej herbaty, pokazy mody japońskiej, walk wschodu, ikebanę, origami, taniec tradycyjny, wystawę temari i degustację japońskich specjałów. W ten sposób zrodziła się idea Festiwalu Kultury Japońskiej. Pierwsza tego typu impreza pt. "Letni Powiew Japonii" miała miejsce 17 sierpnia 2000 roku w Krasiczynie w zamku, kolejne każdego następnego roku w Polsce południowo-wschodniej: w Przemyślu, Krośnie, Zamościu, Baranowie Sandomierskim, Jarosławiu, Rzeszowie. Wcześniej pod nazwą Dni Kultury Japońskiej odbyły się w 1997 r. w Zakopanem, Krakowie, Tarnowie i Bielsku-Białej.
Centrum Kultury Japońskiej przybliża tradycję i współczesność Japonii, ale nie tylko. Również poprzez swoją działalność promuje Przemyśl, okolice i Polskę wśród gości z Japonii.
Iga Dżochowska jest przekonana, że wcześniej czy później jej społeczna praca, podyktowana ogromną pasją do Kraju Kwitnącej Wiśni spowoduje, że mieszkańcy Przemyśla uwierzą, iż w Polsce można stworzyć drugą "małą Japonię".
Siedziba Centrum mieści się przy ulicy Grodzkiej 1, a orientalny wystrój biura każdego dnia przyciąga wiele osób. Nierzadko są wśród nich Japończycy mieszkający w Polsce i poza jej granicami. Częstymi gośćmi są również grupy młodzieży szkolnej, dorosli i studenci uczęszczający na lekcje języka japońskiego oraz naukę gry na fortepianie, a także osoby zafascynowane kulturą Japonii, szukający informacji dotyczących możliwości stworzenia klubów polsko-japońskich w swoich miastach. Na zaproszenie Igi Dżochowskiej przybywa do Przemyśla mnóstwo Japończyków, którzy są oczarowani miastem, jego historią, pięknem okolic i walorami turystycznymi. Oferują oni chęć współpracy i przekazują cenne wskazówki, która są niezbędne by mogła powstać firma japońska w grodzie Przemysława, pokonując różnice kulturowe.
W marzeniach Igi Dżochowskiej było wybudowanie ogrodu japońskiego i herbaciarni, władze Przemyśla nie poparły jednak tego pomysłu. Cieszy fakt, że promocja kultury japońskiej w Przemyślu i Regionie jest doskonałą okazją do pokazania Polski Japończykom mieszkającym w Polsce, w Europie i w Japonii.