Centrum Kultury Japońskiej

Wybierz język:

Twarze Centrum Kultury Japońskiej

Iga Dżochowska

Założycielka i dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu.

Iga Dżochowska (fot. Z. Czernecki)

Od dziecka fascynowała ją przyroda, kultura japońska, kochała podróże, drzewa i zwierzęta. Interesowały ją tajemnice śmierci, kosmosu, astronomii. W szkole najlepsza była z języka polskiego, śpiewu i w-fu, bała się lekcji matematyki, fizyki i chemii. Dzieciństwo spędziła w Żywcu i Bielsku-Białej. W Kętach ukończyła Liceum Pedagogiczne, w Jaśle SN, a studia w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończyła psychologię na wydziale filozoficzno-historycznym.

Swoje najszczęśliwsze "5" minut przeżyła w USA. Tam wydawała własny miesięcznik "Życie-cztery pory", pracowała w mediach, fotografowała, zwiedziła 43 Stany Ameryki Północnej! Poznawała ciekawych i sławnych ludzi. Tam spotkała swoją jedyną, prawdziwą przyjaciółkę oraz wielu artystów z Japonii i Polski. Pomimo sukcesów, dobrobytu i życzliwości jaka ją tam otaczała wróciła do Polski, aby tu budować swoją "cząstkę Ameryki i Japonii".

W Polsce przeżyła wiele osobistych tragedii i rozczarowań, nie poddawała się! Realizowała niektóre swoje plany i marzenia..., ale tylko niektóre... Zafascynowana swoją pierwszą podróżą do Japonii chciała przybliżyć Polakom ten niezwykły, daleki kraj i konsekwentnie przybliża... Założyła jedyne w Polsce prywatne Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, w mieście, które tak bardzo pokochała czyniąc go swoim domem. Była organizatorem wielu festiwali Kultury Japońskiej: w Bielsku-Białej, w Zakopanem, Krakowie, Rzeszowie, Jarosławiu i Krasiczynie, przy okazji promując te miasta w Japonii, przyciągając turystów z tego pięknego i tak mało znanego w Polsce kraju.

Jednoosobowo założyła Fundację Polsko-Japońską YAMATO, której głównym celem jest promocja kultury japońskiej w Polsce oraz Polski w Japonii. Posiada niezwykły dar nawiązywanie kontaktów, przyciągania ciekawych ludzi..., z którymi współpracuje i zaprasza do Polski na kolejne Festiwale Kultury Japońskiej.
Z ogromnym szacunkiem odnosi się do przyrody. W drzewach widzi żywe pomniki przeszłości, tajemnice, w zwierzętach bezbronność, ból i cierpienie. Jest wegetarianką z pobudek etycznych i moralnych. Od 1994 roku współpracuje z japońską pianistką Atsuko Ogawa, tworząc ciekawy, unikalny tandem, który jest zarazem pomostem łączącym oba Narody: Japonię i Polskę.


Atsuko Ogawa

pianistka, lektor języka japońskiego, menedżer kultury japońskiej.

Atsuko Ogawa (fot. Z. Czernecki)

Urodziła się w Kyoto w Japonii. Absolwentka Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace (1974 - 1978). Ukończyła dwuletnie podyplomowe studia w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1979 - 1981).

Laureatka konkursu I. J. Paderewskiego (1981). Koncertowała z orkiestrą kameralną w Japonii (Kyoto, Osaka, Kobe, Tokyo, Nagano, Shiga), w Polsce (Warszawa, Żelazowa-Wola, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Słupsk, Bielsko-Biała, Żywiec, Tarnów, Rzeszów, Mielec, Krosno, Tarnobrzeg, Jelenia-Góra, Kąśna-Dolna, Izabelin, Nałęczów Busko-Zdrój, Jarosław, Przemyśl), na Ukrainie we Lwowie i Tarnopolu oraz we Francji w Paryżu. W latach 1983 - 2007 nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Muzycznego Soai w Osace.

Od września 2007 roku pracuje w Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu jako lektor języka japońskiego i promotor kultury japońskiej oraz nauczyciel gry na fortepianie w szkole muzycznej. Z CKJ i jego założycielem i dyrektorem Igą Dżochowską współpracuje od 1994 roku, promując kulturę japońską w Polsce i w Europie oraz Region Podkarpacki i Polskę w Japonii.


Susumu Yoshida

nasz japoński przedstawiciel

Susumu Yoshida (fot. Z. Czrnecki)

Mieszka w Iwakuni w Zachodniej Japonii. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania artysta malarz organizujący indywidualne wystawy, poeta. Od 30 lat śpiewa tradycyjne pieśni japońskie: Shigin. Gra w ping-ponga, ćwiczy Shorinji-kempou. Zna kilka języków: angielski, chiński, hiszpański, rumuński, koreański, uczy się języka polskiego, by być godnym przedstawicielem CKJ w Japonii. Pracował przez 36 lat jako inżynier w firmie stoczni Mitsui, aktualnie w firmie "Polichemical Mitsui" w Iwakuni. Jest v-ce prezesem Nowa Towarzystwa Sztuk Pięknych w Iwakuni.

Wspiera i popiera CKJ w Przemyślu! Uczestniczył wraz z innymi artystami w VIII Festiwal Kultury Japońskiej w Krasiczynie 2.08.2009 roku. Pragnie być pomostem miedzy Polską, CKJ w Przemyślu, a Japonią.
Igę Dżochowską poznał w 1993 roku na pokładzie samolotu lecącego z Tokyo do Amsterdamu. Siedzieli zupełnie przypadkowo obok siebie. Ich znajomość, niezwykle osobowości i losy mogą posłużyć na scenariusz filmowy.